Dostupnost školního webu na mobilních zařízeních a proč je to důležité?


Aktuálně se veškerá komunikace přesouvá na internet. Více než jindy je důležité mít webové stránky školy přizpůsobené pro mobilní telefony nebo tablety tak, aby se studenti nebo rodiče dokázali pohodlně dostat k podstatným informacím.


Martin Šáděra
před 14 dny - 26.03.2020
V následujícím výčtu bych chtěl shrnout hlavní vlastnosti, které by měl mít školní web v současné době. Je pravděpodobné, že právě Váš web již uvedené kritéria splňuje a v tom případě Vám gratuluji. Pro ty ostatní uvádím to nejdůležitější, co z našeho pohledu vede k tomu, že škole, studentům i rodičům webová stránka školy usnadňuje život.

1) Dostupnost na mobilních zařízeních

Aktuálně je to jedna z nejdůležitějších vlastností moderního webu školy. Většina rodin a domácností může vlastnit počítač nebo notebook, nicméně mobilní telefony jsou mnohem více rozšíření. Důležité je tedy mít na tuto skutečnost webové stránky školy připraveny. Navíc největší vyhledávače jako tuzemský Seznam nebo zahraniční Google penalizují webové stránky, které toto kritérium nedodržují a zastaralý web se tedy ve výsledcích hledání řadí až za ty stránky, které responsivitu splňují.

Co vám to přinese:

  • web jde pohodlně procházet i z mobilu nebo tabletu
  • webová stránka školy je lépe dohledatelná ve vyhledávačích


2) Zabezpečení webu SSL certifikátem

Toto je důležité hlavně z bezpečnostních důvodů. Zejména pokud web administrujete prostřednictvím redakčního systému a web není zabezpečen, může dojít k úniku přístupových údajů k administraci. V současné době je zabezpečení webových stránek pomocí SSL certifikátu standardem, bez kterého bude webový prohlížeč oznamovat návštěvníkovi, že webová stránka školy není zabezpečena a není věrohodná. Stejně jako u responsivity Google i Seznam mohou webovou stránku penalizovat ve výsledcích vyhledávání.

Co vám to přinese:

  • obsah i přihlašování do administrace webu je bezpečné
  • webová stránka školy je lépe dohledatelná ve vyhledávačích


3) Legislativní nařízení

Za posledních několik let bylo vydáno několik legislativních nařízení, která musí školní web obsahovat - tedy lépe řečeno musí jej obsahovat technické řešení webu. Jedná se zejména o přístupnost webu pro hendikepované, GDPR nebo například nutnost upozornit návštěvníky webu o měření návštěvnosti pomocí tzv. cookie lišty. Pokud bychom se bavili o tom, jaký obsah je pro školní web dle legislativy povinný, jedná se o následující.


4) Ovládání webu musí být jasné a pochopitelné

Doby kdy webové stránky měly tři sloupce a spoustu menu položek na různých místech jsou dávno pryč. Aktuálně je pro všechny důležitá hlavně přehlednost a s tím spojená dohledatelnost požadovaných informací v co nejkratší době. Přehledný a designově čistý web návštěvníka neobtěžuje velkou spoustou informací, ale naopak umožňuje scela jasně dohledat požadovanou informaci. 

Autor článku

Martin Šáděra

Věnuji se tvorbě webových stránek pro školy i firmy a programuji nástroje, které umožňují webové stránky pohodlně a jednoduše administrovat. Pracuji pod značkou značkou iCard.cz.

V čem Vám mohu pomoci:

  • tvorba webových stránek + kompletní provoz a servis
  • přepracování stávajícího webu pod jednoduchou administraci
  • konzultace technického řešení on-line výuky
  • programování on-line aplikací

Potřebujte konzultaci?

Tel.: +420 604 675 156
E-mail: martin.sadera@gmail.com
Skype: martinsadera


Diskuse k článku

Další články z rubriky

Žádné aktuality k zobrazení

© 2020 upschool.cz - netradiční a inovativní pohledy na české školství